جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

اعلام برنامه وزارت کار برای اعزام پنج هزار نیروی کار به چهار کشور

اخبار

محمد اکبرنیا، مدیر کل کاریابی‌ های وزارت کاربا اعلام هدف گزاری برای اعزام پنج هزار نفر نیروی کار به خارج کشور، از مذاکره با چهار کشور بلغارستان، رومانی، ژاپن و کره جنوبی در این مورد خبر داد.

وی با اشاره به آخرین وضعیت اعزام نیروی کار ایرانی به خارج از کشور گفت: از سال گذشته اقداماتی برای اعزام نیروی کار صورت گرفت تا این عملیات که تا پیش از این به صورت موردی و پراکنده توسط کاریابی‌ها صورت می‌گرفت، به صورت سیستماتیک و هدفمند انجام شود.

اکبرنیا ادامه داد: در همین راستا پس از مذاکره با کشورهای آلمان و کرواسی، فراخوان اعزام نیروی کار به این دو کشور صادر شد؛ علاوه بر این با سفرای سایر کشورهایی که متقاضی نیروی کار ایرانی هستند، مذاکراتی صورت گرفته تا در سال جاری در رابطه با اعزام نیروی کار گام نوینی برداریم.

اکبرنیا، درباره فراخوان اعزام نیروی کار به کشور آلمان با بیان اینکه این کشور سالیانه به بیش از ۲۵۰ هزار نیروی کار خارجی نیاز دارد، گفت: آلمان محدودیتی برای میزان تأمین نیروی کار خارجی خود از کشورمان ندارد.

وی با اشاره به ثبت نام از متقاضیان واجد شرایط اشتغال در کشور آلمان افزود: در این زمینه نیز با هماهنگیوزارت خارجه دفتر هدایت و حمایت از نیروی کار ایرانی در آلمان تأسیس شده تا فرایند مصاحبه با متقاضیان کار در این کشور از طریق این دفتر انجام شود.

اکبرنیا با اشاره به اینکه یکی از شروط اعزام نیروی کار به آلمان داشتن مدرک زبان سطح B1 آلمانی است، گفت: کسانی که شرایط لازم را داشته باشند، فرایند ثبت نام و مصاحبه آنها با کارفرمایان آلمانی از طریق دفتر هدایت و حمایت نیروی کار طی می‌شود اما در خصوص متقاضیان صاحب صلاحیتی که با زبان آلمانی آشنایی ندارند هم در حال مذاکره هستیم تا در صورت توافق از طریق مراکز آموزشی از جمله جهاد دانشگاهی به صورت فشرده دوره‌های زبان آلمانی را بگذرانند.

محمد اکبرنیا همچنین درباره اعزام نیروی کار به کشور کرواسی با بیان اینکه این کشور برای جذب بیش از ۵۰ هزار نیروی کار خارجی از کشورهای مختلف از جمله ایران برنامه ریزی کرده است گفت: انجمن کارفرمایان این کشور اخیراً در سفر به ایران برای جذب ۳۰۰ نفر نیروی کار ایرانی در مرحله اول اعلام آمادگی کردند که با آغاز اعزام این میزان نیروی کار ایرانی، می‌توان این همکاری را ادامه داد و در حالی که نیاز کشور کرواسی به نیروی کار ایرانی در این مرحله ۳۰۰ نفر است اما حدود ۱۰ هزار نفر اعلام آمادگی کردند به همین منظور ثبت نام متوقف شد تا پس از ایجاد بانک اطلاعات از این افراد، فرایند بررسی صلاحیت متقاضیان آغاز شود.

اکبرنیا درباره آخرین مذاکرات برای اعزام نیروی کار به سایر کشورها افزود: با کشورهای رومانی، بلغارستان، کره جنوبی و ژاپن در سطح معاونت توسعه کارآفرینی وزارت کار مذاکرات لازم صورت گرفته است.ژاپن نیروی کار زیادی نیاز دارد اما یکسری موانع از گذشته وجود داشته که در حال پیگیری از وزارت خارجه هستیم تا پس از رفع این موانع اعزام نیروی کار به ژاپن از سر گرفته شود.

وی بیان داشت: با سفرای کشورهای رومانی، بلغارستان و کره جنوبی نیز مذاکرات برای اعزام نیروی کار صورت گرفته که در این رایزنی‌ها توافق کردیم کمیته‌های کارشناسی برای پیگیری و سازوکارهای اعزام نیروی کار تشکیل شود.

بنا به گفته های اکبرنیا، اگر مذاکرات طبق برنامه ریزی ادامه یابد و موانعی در این فرایند ایجاد نشود، امیدواریم برای آغاز راه و جهش ۱۰۰ درصدی در اعزام نیروی کار، در سال جاری حداقل پنج هزار نفر به خارج از کشور اعزام شوند.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط