پنج شنبه ۹ آبان ۱۳۹۸

افول امپراطوری طلا

اخبار

با انتشار گزارشی شرکت “کپیتال اکونومیکس” اعلام کرد دوران طلا در نزدیکی مرز ۱۵۰۰ دلار در هر اونس به سرآمده و به احتمال زیاد ارزش این فلز ارزشمند در سال ۲۰۲۰ به ۱۳۵۰ دلار و در سال ۲۰۲۱ به ۱۲۵۰ دلار سقوط کند.

کارولین بین، اقتصاددان ارشد کالا در شرکت کپیتال اکونومیکس می گوید: روند صعودی طلا به پایان رسیده است. ما برای سال ۲۰۲۰ نرخ هر اونس طلا را ۱۳۵۰ دلار و نقره را ۱۵ دلار پیش‌بینی می‌کنیم که کمتر از حدود ۱۴۹۰ دلار برای طلا و ۱۷ دلار و ۴۰ سنت برای نقره در برآورد قبلی است.
دورنمای کوتاه مدت برای این فلز اندکی روشنتر شده و انتظار می‌رود این فلز سال ۲۰۱۹ را در ۱۵۰۰ دلار به پایان ببرد اما از ابتدای سال میلادی آینده نرخ طلا شروع به پایین رفتن می‌کند.
به گفته “کارولین بین” نرخ طلا طی سال ۲۰۱۹ از ابهامات اقتصادی که با تنش‌های ژئوپلیتیکی و انتظارات برای کاهش نرخ‌های بهره امریکا تشدید شد، سود برد. اما از این پس که بانک مرکزی ایالات متحده مواضع خود برای تسهیل سیاست پولی را تعدیل می‌کند و بهبود رشد اقتصادی، تقاضای مصرفی برای طلا را تضعیف می‌کند، سرمایه‌گذاران علاقه خود به طلا را از دست خواهند داد.

درادامه این گزارش آمده است: بازارها همچنان انتظار دارند کاهش بی‌شمار نرخهای بهره از سوی بانک مرکزی ایالات متحده انجام گیرد. در این بین تثبیت بازده اوراق قرضه دولتی در خارج از امریکا باید روند افزایش سطح بازده منفی اوراق قرضه را متوقف کرده و جذابیت سرمایه‌گذاری در طلا را کمتر کند. انتظار می‌رود رشد اقتصاد جهانی در طول سال ۲۰۲۰ بهبود پیدا کند و ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران را تقویت کند.بهبود رشد اقتصاد جهانی برای تقویت تقاضای فیزیکی برای طلا کافی نخواهد بود زیرا این فلز ارزشمند در چین و هند بسیار گران است. افزایش اخیر تعرفه واردات فلزات ارزشمند در هند نیز مانع بیشتری برای تقاضای مصرف‌کننده ایجاد خواهد کرد.
کپیتال اکونومیکس پیش‌بینی کرده که ستاره عملکرد مثبت در سال میلادی آینده از میان فلزات ارزشمند نخواهد بود و پیش‌بینی می‌شود نرخ مس روند افزایشی پیدا کند. تقاضا برای مس نشان می‌دهد که همچنان روند مصرف از عرضه بالاتر مانده است. رشد عرضه معدنی در سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا خواهد کرد و احتمالا در سال ۲۰۲۰ ضعیف می‌ماند در حالی که تقاضا برای این فلز سرخ به‌تدریج رشد می‌کند.

کپیتال اکونومیکس پیش‌بینی کرد نرخ هر تن مس تا پایان سال میلادی آینده به ۶۸۰۰ دلار افزایش پیدا خواهد کرد و تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۷۵۰۰ دلار و تا پایان سال ۲۰۲۵ به حدود ۱۰۰۰۰ دلار می‌رسد.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط