چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸

انتشار جزئیات ارز دیجیتال چین (China Coin)

اخبار

چین پس از پنج سال تحقیق توسط تیمی در بانک مرکزی این کشور، اولین کشور در جهان است که ارز دیجیتال را راه اندازی می کند. بنیانگذار فیس بوک، مارک زاکربرگ هشدار داد که تلاش برای دیجیتالی کردن پکن می تواند منابع مالی آمریکا را با بحران روبرو کند و در حقیقت این موضوعی است که بانک مرکزی چین و دولت این کشور به دنبال آن هستند. از سال ۲۰۱۴، بانک مرکزی چین در حال کار بر روی پروژه ای به نام “DC / EP” ( ارز دیجیتال / پرداخت های الکترونیکی) می باشد. یی گانگ، رییس بانک مرکزی چین، گفت که این برنامه برای ایجاد ارز جدید مانند بیت کوین یا پروژه لیبرای فیس بوک نیست، بلکه دیجیتالی کردن بخشی از یوان یا پول در گردش است.

 

آقای یی گفته است که ارز دیجیتال جدید جایگزین بخش های دیگر پولی نخواهد شد.مراکز خرده فروشی و شرکتهای fintech به همان روش معمول مدیریت سپرده های مشتری را انجام می دهند ، اما ارز دیجیتالی جدید می تواند راهی را برای بانکها فراهم کند تا بتوانند درپرداختها استفاده کنند. این پروژه هنوز به صورت محرمانه است وجزئیات کمی در مورد شکل گیری یک ارز دیجیتال مستقل جدید ، چگونگی تأثیر آن بر بانک ها و مشاغل و زمان عرضه آن وجود دارد.

با این حال مو چانگ چون (Mu Changchun) از بانک مرکزی چین که مسئول ایجاد پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال (DCEP) یا همان چاینا کوین (China Coin) است جزییات جدیدی درباره آن اعلام کرد.

وی تایید کرد که DCEP نسخه دیجیتالی از یوان خواهد بود، هرچند برخلاف لیبرا، پشتوانه ای با هیچ ارز سنتی یا سایر دارایی های فیزیکی نخواهد داشت. وی به نشریه ساوث چاینا مورنینگ پست (South China Morning Post) گفت نیازی هم به داشتن پشتوانه نخواهد بود. علاوه بر این، وی افزود سرمایه گذاران نمی‌توانند DCEP را احتکار کنند.

مو چانگ چون که رییس موسسه تحقیقاتی ارز دیجیتال تحت نظر بانک خلق چین (بانک مرکزی چین) است گفت این کوین قابل احتکار نخواهد بود و به داشتن پشتوانه توسط دارایی های فیزیکی نیازی نخواهد داشت. این کوین با بیت کوین یا استیبل کوین ها متفاوت است. هرچند وی تایید کرد که شکل دیجیتالی از یوان خواهد بود.

سرپرست تیم DCEP گفت تمام اقدامات مقدماتی برای ایجاد این کوین پایان یافته است. تنها اقدامی که باقی مانده است شروع برنامه آزمایشی قبل از عرضه اصلی آن است.

به نظر می‌رسد کاربران چینی به نوعی از این خبر و از اینکه DCEP قابل احتکار نخواهد بود ناامید شده اند. یکی از کاربران Sina.com در این خصوص نوشت: هیچ چیز جالبی درباره آن وجود نخواهد داشت.

یکی دیگر از کاربران نوشت:این ارز دیجیتال صرفا شکل دیگری از یوان است، اما سایر ارزهای دیجیتال که از فناوری بلاک چین واقعی استفاده می‌کنند همانند طلا و نقره هستند.

یکی دیگر از کاربران در Weibo (شبکه اجتماعی چینی مشابه با توییتر) نوشت: اگر نتوانم یوان دیجیتال را احتکار کنم، چیزهای دیگری نظیر ارزهای خارجی را احتکار خواهم کرد.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط