جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸

توسعه گجتی با قابلیت درک احساسات توسط آمازون؛ ساخت یک ترموستات برای تنظیم دمای بدن

اخبار

آمازون در حال توسعه گجتی است که بر روی مچ  دست قرار گرفته و با گوش دادن به صدای کاربرانش قابلیت تشخیص احساسات آنان را دارد. گفته می شود که این دستگاه مرتبط با یک برنامه گوشی هوشمند دارای میکروفن هایی است که می تواند حالت عاطفی کاربر را از صدای آنها تشخیص دهد. به عقیده بلومبرگ در نهایت این تکنولوژی قادر خواهد بود تا به کاربر در چگونگی تعامل با دیگران کمکهای شایان توجهی بکند.

براساس آخرین اخبار فاش‌شده، آمازون قصد دارد اطلاعات بیشتری در مورد کاربران خود دراختیار داشته باشد و بداند کاربران در طول ۱۴۰۰ دقیقه‌ شبانه‌روز، چه احساسی دارند.

بلومبرگ گجت پوشیدنی جدید را دستگاهی با قابلیت بسته‌ شدن به مچ دست کاربران توصیف می‌کند. این گجت پوشیدنی جدید جزو محصولات حوزه‌ سلامت آمازون قرار خواهد گرفت. براساس گزارش بلومبرگ، گجت پوشیدنی جدید آمازون، مجهز به میکروفون و نرم‌افزار همگام‌سازی‌شده با میکروفون است. گجت پوشیدنی می‌تواند به کاربران کمک کند و توصیه‌هایی در مورد چگونگی برقراری تعاملی موثرتر با دیگران ارائه دهد. پیش‌تر گفته شده بود که تیم تخصصی آمازون در حال توسعه‌ ربات خانگی مجهز به دوربین‌های پیشرفته و نرم‌افزار بینایی کامپیوتری است که می‌‌تواند در خانه همانند یک اتوموبیل خودران حرکت کند.

شاید به‌نظر برسد تیم تخصصی آمازون در حال توسعه‌ی محصولاتی از دنیای تاریک رمان‌های علمی‌‌تخیلی هستند. در حال حاضر الکسایآمازون با فرمان صوتی صاحب خود، چراغ‌ها را روشن یا خاموش می‌‌کند و کارت تبریک تولد برای دوستان شما ارسال می‌کند. به‌نظر می‌رسد آمازون قصد دارد احساسات کاربران را هم رصد کند..

سال گذشته، آمازون، سری محصولات Basic Care را معرفی کرد که همه‌چیز از سردرد تا ریزش مو را پوشش می‌دهد. اگر الگوریتم آمازون بتواند مشکل کاربر را تشخیص دهد، مثلا در صورت آبریزش بینی، برای وی آنتی‌هیستامین تجویز می‌‌کند یا در صورتی که تشخیص دهد کاربر بسیار ناراحت و افسرده است، برایش داروی ضد افسردگیپیشنهاد می‌دهد.

شاید تصور کنید توسعه‌ چنین فناوری‌هایی بسیار دور از ذهن و البته دور از دسترس هستند، اما پتنت ثبت‌شده‌ی آمازون مربوط‌به سال ۲۰۱۷ خبر از فناوری‌های نوینی می‌دهد. براساس پتنت ثبت‌شده، فناوری جدید آمازون با بررسی الگوهای صوتی، می‌تواند وضعیت احساسی و حالات مختلف ذهنی کاربران از جمله شادی، خشم، غم و اندوه، ترس، انزجار، خستگی، فشار و استرسیا سایر عواطف را تشخیص دهد. در فایل‌های مربوط‌به پتنت آمده است که فناوری جدید به‌صورت مشخص، انزوا و افسردگی را باتوجه به تکرار پیام‌ها و تماس‌ها و برخی نشانه‌های دیگر در صدای کاربر دارد.

با این حال و به گفته بلومبرگ هنوزمشخص نیست که این پروژه تا کجا پیشرفت داشته  و شاید هرگز تبدیل به یک دستگاه تجاری نشود. چراکه پیش از این هم آمازون در دسته های مختلف تکنولوژی تحقیق کرده و تولید آزمایشی هم داشته است، که بعضی از آنها هرگز به بازار عرضه نشده اند.

 

ترموستاتی برای تنظیم دمای بدن انسان

دانشمندان موفق به توسعه یک بازوبند پوشیدنی شده‌اند که توسط آن کاربر هیچ‌گاه احساس سرما ویا گرما نمی‌کند.این بازوبند به مانند یک ترموستات عمل کرده و دمای بدن را در نقطه ثابت و مطبوعی برای کاربر نگاه می دارد.

اکنون محققان با ابداع این برچسب امیدوارند که راه‌حل مناسبی برای خنک نگاه داشتن یا گرم کردن انسان‌هایی که همواره سرد یا گرمشان هست پیدا کرده باشند تا به جای صرف انرژی زیاد برای پایین آوردن یا بالا بردن دمای داخل ساختمان بتوانند دمای بدن این افراد را در حد مطلوب نگاه دارند.
در داخل این بازوبند، برچسبی قرار دارد که بیش از هشت ساعت کار می‌کند و می‌تواند دمای بدن انسان را تا ۱۰ درجه خنک کند.
سازندگان این بازوبند می‌گویند، استفاده از این وسیله راه‌حل ساده‌تر و مناسب‌تری نسبت به استفاده از دستگاه‌های گرم‌کننده و یا خنک‌کننده‌ای است که برای راحت نگاه داشتن چند نفر باید دمای کل ساختمان را خنک و یا گرم نگاه دارند.
نحوه ساخت این برچسب به این‌گونه است که محققان ستون‌های کوچکی از مواد ترموالکتریک را به نوارهای باریک مسی از الکترود جوش داده و آن‌ها را میان دو ورقه الاستومر کششی قرار دادند.
جریان برق از باتری در تمام ستون‌ها حرکت می‌کند و دما را از یک صفحه به دیگری منتقل می‌کند.
اگر گرما به ورق نزدیک به پوست فرد برسد، بدن گرم می‌شود اما اگر حرارت به ورقه دورتر منتقل شود، گرما از پوست فرد گرفته می‌شود و بدنش خنک خواهد شد.
این برچسب که قطری پنج سانتی‌متر دارد قابل‌انعطاف، سبک‌وزن و مربعی شکل است. محققان در مجله science Advances نوشتند که برای درست کردن جلیقه‌ای که بتواند قسمت‌هایی از بدن مانند پشت و یا گردن را که در معرض خطر بیش از حد گرم شدن یا بیش از حد سرد شدن هستند، پوشش دهد به حدود ۱۰۰ مورد از این برچسب‌ها نیاز است.
این تعداد برچسب، حدود ۲۶ وات انرژی در یک روز گرم مصرف می‌کند که کمتر از ۵۰ درصد انرژی موردنیاز یک لپ‌تاپ است.
با این حال ساخت این برچسب صدها پوند هزینه دارد و محققان امیدوارند که این هزینه را پایین‌تر بیاورند.

به گفته دانشمندان بازوبند مذکور یک راه حل ساده برای تنظیم دمای بدن افراد است و می‌تواند به افراد کمک کند زندگی راحت‌تری داشته باشند زیرا در برخی اماکن نظیر خانه یا اداره فرد سرمایی همیشه درجه ترموستات را بالا می‌برد که این سبب عرق کردن افراد گرمایی می‌شود.

*بیش از ۱۰ درصد مصرف سالانه انرژی صرف گرم کردن و یا سرد کردن ساختمان‌ها می‌شود و تابه‌حال گزینه‌های اندکی برای حل این مشکل وجود داشته است.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط