دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

جزئیات دریافت ویزای سوئد

مقالات

سوئد یکی از بزرگترین کشورهای اروپایی است که طبیعت و آب و هوای متنوعی دارد. پرچم زرد و آبی این کشور نماد پیوند عمیق تاریخی سوئد با همسایگان شمالیش می باشد.

سوئد یک کشور کم جمعیت است که با خط ساحلی بلند، جنگل های وسیع و دریاچه های متعددش شناخته می شود. این کشور یکی از شمالترین کشورهای جهان است و از لحاظ وسعت، مساحت این کشوربا کشورهایی همچون اسپانیا، تایلند و یا ایالت کالیفرنیای آمریکا برابری می کند. مرزهای سوئد از سال ۱۹۰۵ بدون تغییر بوده و کشور از سال ۱۸۱۴ درگیرهیچ جنگی نبوده است.

هر ساله گردشگران زیادی به قصد بازدید و یا مسائل دیگر وارد این کشور زیبای منطقه اسکاندیناوی میشوند. کشور سوئد از سال ۲۰۰۱ به عضویت کشورهای منطقه شنگن درآمد.پس علاقه مندان میتوانند نسبت به گرفتن ویزای سوئد به جهت تردد در حوزه شنگن نیز اقدام کنند.طبق آمار سال ۲۰۱۷ سفارت سوئد از بین ۲۴۸.۳۱۷ درخواست برای صدور ویزای شنگن،۲۱۱.۲۱۹ ویزا صادر کرده است.در ادامه با مراحل و شرایط اخذ ویزای این کشور آشنا می شویم.اما نکته ای که نباید فراموش کنید این است که اگر قصد اخذ ویزای سوئد را دارید،باید در هنگام مصاحبه در سفارت این کشور در ایران،به  سوالاتی مانند هدف شما از سفر به سوئد چیست؟باید پاسخ دهید.پس سعی کنید از قبل هدف خود را از سفر به این کشور مشخص کرده و افسر سفارت را توجیه کنید.

مراحل اخذ ویزای سوئد

 • باز کردن حساب کاربری در سایت سفارت سوئد.https://www.migrationsverket.se
 • انتخاب صحیح ویزای مورد نیاز
 • فرم اطلاعات شخصی را تکمیل کنید(توجه کنید که این فرم برای هر نفرکه متقاضی اخذ ویزا هستند باید جداگانه تکمیل شود).
 • تایید اطلاعات وارد شده توسط امضای الکترونیکی متقاضی ویزا
 • دریافت وقت سفارت. (قبل از اینکه اقدام به گرفتن وقت از سفارت سوئد بکنید لازم است که به تقویم سفارت سوئد در سایت سفارت مراجعه کرده و از وقت های خالی مطلع شوید.)
 • واریز هزینه های دریافت ویزا
 • ثبت کردن اطلاعات مختص به گذرنامه

نکات مهمی که به هنگام ثبت اطلاعات باید توجه و رعایت کنید:

 • هنگامی که درخواست ویزای شما در سایت ثبت شده است، شما دیگر نمیتوانید اسناد و اطلاعات دیگری برای سفارت ارسال کنید.
 • سعی کنید ویزای سوئد را تا سه ماه قبل از تاریخ سفر خود به کشور سوئد درخواست کنید تا زمان کافی برای صدور داشته باشید.

اگر قصد درخواست ویزای سوئد داشته باشید باید وقت سفارت سوئد بگیرید. برای وقت گرفتن باید اقدام به پر کردن فرم درخواست ویزا به صورت آنلاین کنید. لازم است که به صورت همزمان هزینه سفارت را هم بپردازید، بعد از انجام این اقدامات وقت سفارت را دریافت می کنید. این که وقت سفارت به صورت آنلاین گرفته شود. از تاریخ یکم آگوست سال ۲۰۱۶ متداول شده، برای گرفتن این فرم باید به سایت اداره مهاجرت بروید فرم را کامل، هزینه را پرداخت و وقت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اگر می خواهید برای چند نفر وقت بگیرید هر کدام از شما به طور جداگانه وقت رفتن به سفارت را دریافت می کند. قبل از اینکه وقت مورد نظرتان را انتخاب کنید حواستان باشد که این زمان از هر نظر برایتان مناسب باشد چون بعد از تایید نهایی وقت را نمی توانید تغییر دهید و حتی اگر نتوانستید در روز مشخص به سفارت بروید باید دوباره همه این مراحل را از اول انجام دهید و وقت بگیرید.

مدارک مورد نیاز

برای دریافت هرگونه ویزای سوئد باید مدارک پایه و پشتوانه را به صورت کامل آماده کرده باشید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا به شرح زیر هستند:

 • فرم آنلاین درخواست ویزا که چاپ و امضا شده باشد.
 • رسید بانکی پرداخت پول (در صورتی که آنلاین پرداخت نشده باشد).
 • عکس تمام رخ در اندازه عکس موجود در گذرنامه (حداکثر در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد.)
 • گذرنامه و مدارک هویتی مربوط به سفر (گذرنامه باید تا سه ماه بعد از زمان برنامه ریزی شده برای خروج از کشور اعتبار داشته باشد – پاسپورت باید دو برگ سفید(خالی) داشته باشد.(زمان صدور گذرنامه نباید از ۱۰ سال بیشتر باشد.)

*گردشگران توجه داشته باشند که برای ارائه فرم تقاضای ویزا، حتما باید این موارد را تکمیل و آماده کرده باشند. اطلاعات بیومتریک از جمله عکس و اثر انگشت نیز در سفارتخانه تهیه می‌شوند.

 • مدارک پشتوانه شامل مدارک اصلی می‌شود که گردشگران باید آن‌ها را به سفارتخانه ارائه کنند. این کار بدین منظور انجام می‌شود که سفارت از هدف سفر فرد، داشتن استطاعت مالی برای اقامت در سوئد و بازگشت به کشور مطلع شود. اثبات داشتنبیمه مسافرتی (این بیمه نامه شامل تمام هزینه های پزشکی در کشور سوئد، هزینه های درمانی در بیمارستان، وضعیت اورژانسی، انتقال بیمار به کشور مبدا و انتقال در صورت فوت بیمار می باشد.)و اطلاعاتی که بر اساس آن‌ها بتوان نسبت به قصد ترککشورهای عضور پیمان شنگن تا پیش از اتمام اعتبار ویزا مطلع شد، از سایر دلایل دریافت این اسناد هستند.
 • در خصوص اثبات داشتن استطاعت مالی و محل اقامت، لازم است اشاره کنیم که گردشگران باید نسبت به ارائه اسناد مربوط به رزرو هتل، اسناد شرکت تامین کننده سفر، گواهی تمکن مالی مربوط به بانک (ایرانی) در سه ماه گذشته و مدارک دیگر مبنی بر استطاعت مالی (مثل چک یا کارت اعتباری بین المللی ) را به سفارتخانه ارائه کنند.

گردشگران که از طریق ویزای گردشگری به سوئد سفر می‌کنند، باید مدارک زیر را نیز برای دریافت ویزا به سفارتخانه ارائه کنند:

 • جزئیات برنامه سفر(
 • کپی مدارک مربوط به رزرواسیون هتل یا هر محل اقامت دیگر به همراه کپی بلیط هواپیما

با ارائه تمام این مدارک به سفارتخانه سوئد در ایران می‌توانید مراحل دریافت ویزا را شروع کنید. تمامی مدارک عنوان شده بایددر روز مقرر به سفارت تحویل داده شوند. توجه کنید که اصل مدارک را به علاوه یک کپی از آن ها به همراه داشته باشید. اصل مدارک نشان داده شده و کپی آن ها تحویل داده می شود. ضمنا تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی یا سوئدی ترجمه شده باشند.باقی مراحل باید توسط سفارتخانه انجام شود تا در نهایت خبر موافقت یا عدم موافقت این کشور با صدور ویزای شما اعلام گردد.

انواع ویزای سوئد

*کوتاه مدت

اگر می خواهید برای مدت کوتاهی از کشور سوئد دیدن کنید (حداکثر تا ۹۰ روز در مدت ۶ ماه از سال) و شما از شهروندان کشورهایی هستید که تحت شنگن نیستند، شما موظف به داشتن ویزا هستید که البته ویزای شنگن برای شما صحیح ترین انتخاب است. این نوع ویزا به شما اجازه می دهد که نه تنها به سوئد وارد شوید، بلکه به کشورهای دیگر که بخشی از منطقه شنگن هستند ، سفر کنید. فقط به یاد داشته باشید که دوره ی ۹۰ روزه از روزی که از مرز سوئد عبور میکنید شروع می شود. اگر شما قصد بازدید از چند کشور را در یک سفر دارید، باید هنگام درخواست ویزای شینگن کشور مقصد را کشوری انتخاب کنید که مدت زمان بیشتری در آنجا اقامت دارید.

*بلند مدت

اگر اقامت شما در کشور سوئد ۹۱ روز یا بیشتر طول بکشد (در یک بازدید یا بیشتر در طول دوره ۱۸۰ روزه)، باید برای ویزای بلند مدت درخواست دهید . به غیر از وارد شدن به سوئد، این اجازه را می دهد تا شما از دیگر کشورهای شینگن هم بازدید کنید، مانند ویزای کوتاه مدت. این نوع ویزا هم برای مدت یکسال اعتبار داشته و باید قبل از اتمام ویزا به کشور خود باز گردید.

*ویزای ترانزیت

این نوع ویزا به شما امکان می دهد تا از طریق کشور سوئد ( البته بدون اقامت در سوئد و خارج شدن از منطقه حمل و نقل فرودگاهی ) به کشور دیگری در منطقه شنگن سفر کنید. این نوع ویزا بسیار رایج نیست چون اتباع اروپایی به چنین ویزایی نیاز ندارند و برای آنها صادر نمیشود، و فقط برای اتباع کشورهای غیر شینگن اجباری است.

اطلاعات سفارت سوئد

 • آدرس : تهران، خیابان پاسداران شمالی، بالاتر از خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، نبش نسترن، پلاک ۲۷
 • تلفن تماس سفارت: ۲۳۷۱۲۲۰۰
 • صندوق پستی: ۴۵۸-۱۹۵۷۵
 • شماره فکس: ۲۲۲۹۶۴۵۱
 • ایمیل سفارت: teheran@gov.se
 • فکس مربوط به بخش ویزا: ۲۲۲۸۶۰۲۱
 • ایمیل بخش ویزا: visum-ambassaden.teheran@gov.se
 • ساعات کاری سفارت: روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ تا ۱۶:۳۰ و پنج ‌شنبه‌ ها از ساعت ۸ تا ۱۵
 • ساعات پاسخگویی تلفنی سفارت:‌ روزهای یکشنبه تا پنج‌ شنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۶

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط