سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸

زغال سنگ، آنتی اکسیدانی قوی و مقرون به صرفه

اخبار

منشا بیماری های متعددی از جمله سکته مغزی و قلبی استرس اکسیداتیو می باشد که در این حالت رادیکال های آزاد  و آنتی اکسیدن ها از تعادل خارج می شوند. آنتی اکسیدان ها یک روش موثر برای مبارزه با استرس اکسیداتیو به شمار می آیند که به طور معمول از طریق غذاها و یا دارو به بدن ورود پیدا می کنند. حالا  طبق تحقیقات دانشمندان دانشگاه رایس، نقاط کوانتومی حاصل از زغال‌سنگ یکآنتی اکسیدان قوی، مؤثر، ارزان و زیست‌سازگار است و توانایی مقابله با رادیکال‌ های آزاد را دارد.

آنتی اکسیدان های اصلی:
لوتئین: این گروه آنتی‌اکسیدان در انواع کلم (کلم بروکلی، گل‌کلم و برگ کلم)، انواع میوه‌ها، سبزیجات نشاسته‌ای (ذرت، نخود فرنگی) تخم‌مرغ و سبزیجات برگ‌دار وجود دارد.
سلنیوم: یک ماده معدنی موجود در غذاهای گیاهی، تخم‌مرغ، مرغ، گوشت قرمز، حبوبات و ماهی است.
کاروتنوئیدها: رنگ‌دانه‌هایی است که باعث رنگ زرد و نارنجی میوه‌هایی از قبیل هویج، خربزه و سیب‌زمینی می‌شود.
لیکوپن: یک ماده شیمیایی موجود در میوه و سبزیجات قرمز از جمله گوجه‌فرنگی و هندوانه است.
ویتامین A: در هویج، سیب‌زمینی، سبزیجات برگ‌دار تیره‌رنگ و زردآلو به وفور وجود دارد.
ویتامین C: در مرکبات، سیب‌زمینی، آناناس، کلم بروکلی، اسفناج و انواع توت وجود دارد.
ویتامین E: آجیل، کره بادام‌زمینی، جوانه گندم، اسفناج، سویا، ماهی، آووکادو و روغن گیاهی حاوی این ویتامین هستند.
مطالعات اخیر محققان دانشگاه رایس نشان می‌دهد آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی بر نوعی رادیکال آزاد به نام ROS تاخت‌وتاز می‌کند و آنتی‌اکسیدان‌های مصنوعی این قابلیت آنتی اکسیدان های طبیعی را تقویت می‌کنند.
بر اساس این تحقیق،آنتی‌اکسیدان‌های به دست آمده از نقاط کوانتومی گرافین که برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی از زغال‌سنگ به دست آمد، یکی از این موارد است. این نقاط کوانتومی ذرات نیمه رسانایی هستند که به روش‌های گوناگونی دست ورزی می‌شوند. مطالعات جدید نشان می‌دهد این نقاط کوانتومی سلاحی توانمند در مقابل رادیکال‌های آزاد هستند.
در ادامه مطالعات آمده است این روش تأمین آنتی‌اکسیدان بسیار مقرون به صرفه است و با افزودن پلی اتیلن گلیکول (PEG) به نقاط کوانتومی مشتق شده از زغال‌سنگ حاصل می‌شود.
آزمایش این نقاط کوانتومی روی مدل‌های حیوانی جوندگان بسیار موفقیت‌آمیز گزارش شده است و محققان امیدوارند این روش ساده، ارزان و زیست‌سازگار در گستره عظیمی از پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط