چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸

ساخت بینی الکترونیکی برای تشخیص نوع باکتری

اخبار

دانشمندان می گویند که تجویز آنتی بیوتیک ها با دستگاهی که نوع باکتری های موجود در نفس انسان را با بو کشیدن تشخیص می دهد، کاهش می یابد. این فن آوری می تواند به پزشکان معالج کمک کند تا سرماخوردگی یا آنفولانزا را سریع تشخیص دهند.

 

کارشناسان ماشینی ابداع کرده اند که بوی باکتری را شناسایی می کند و به این ترتیب نشان می دهد چه زمان بیمار  به درمان با آنتی بیوتیک نیاز دارد. این فناوری مشخص می کند افرادی که به عنوان بیماران مبتلا به عفونت های تنفسی معرفی می شوند دچار سرما خوردگی هستند یا آنفلونزا.بیمار باید در یک لوله مخصوص نفس بکشد و دستگاه این نمونه را بررسی می کند. در مرحله بعد وجود مواد شیمیایی خاصی ردیابی می شود که نشان دهنده حضور باکتری در بدن بیمار است.

پروفسور جیمز کاوینگتن از دانشگاه وارویک و مخترع این« بینی الکترونیکی»  امیدوار است در آینده از میزان تجویز آنتی بیوتیک ها بکاهد.وی می گوید:  می خواهم داروهایی را آزمایش کنم و بسازم که تاثیرگذاری طولانی تری دارند. ایده بررسی تنفس افراد به بررسی فرایند بیولوژیکی بدن افراد کمک می کند. ما می خواهیم از میزان داروهای تجویزی برای بیماران بکاهیم.

 

آزمایش های اولیه این پروژه به نام  BreathSpec نشان می دهد دقت تشخیص دستگاه ۸۰ درصد است.

دانشمندان طی ۱۸ ماه این دستگاه را روی بیش از ۱۱۱۲ نفر  آزمایش کردند. آنها متوجه شدند از این تعداد شرکت کننده،۴۰۶ نفر مبتلا به عفونت بالای دستگاه تنفسی بودند . از این تعداد ۳۷۶ نفر مبتلا به عفونت غیر باکتری و ۳۰ نفر مبتلا به عفونت باکتری بودند.

همچنین ۵۲۰ نیز مبتلا به عفونت پایین دستگاه تنفسی بودند. از این تعداد  ۲۷۲ نفر آنها مبتلا به عفونت غیر باکتری و ۲۴۸ نفر مبتلا به عفونت باکتریایی بودند. ۱۸۶ نفر نیز عفونتی نداشتند.  کاوینگتون در اینباره می گوید: دستگاه ما ۸۰ درصد موارد را درست تشخیص داد.

 

باتری کاغذی یکبار مصرف

استاراپ اسپانیایی Fueliumمستقر در بارسلونا باتری های کاغذی سازگار با محیط زیست و یکبار مصرف را به عنوان منبع تغذیه برای دستگاه های یکبار مصرف مانند دستگاههای تشخیصی آزمایشگاهی (IVD) ساحته است .باتری های FUELIUM به راحتی جذب طبیعت شده و نیازی به بازیافت آنها نیست و به این صورت یک جایگزین پاک و کارآمد برای باتری های معمولی می باشند.

 

Fuelium یک باتری حافظ محیط زیست ابداع کرده است. باتری های لیتیوم یونی سمی هستند و به محیط زیست آسیب می رسانند. بنابراین استارت آپ Fuelium یک باتری مبتنی بر کاغذ ابداع کرده که می توان بدون آسیب به محیط زیست آن را دور انداخت.این باتری برای دستگاههای کوچک ابداع شده و برخلاف نمونه های معمول هیچ گونه زباله سمی تولید نمی کند و به این ترتیب فرایند بازیافت آن نیز چندان پیچیده نخواهد بود.

باتری این شرکت از کاغذ، کربن و فلزات غیر سمی تولید می شود. البته باتری مذکور برای تامین برق مورد نیاز خودروها کافی نیست اما شرکت سازنده ادعا می کند این باتری ها برای دستگاه های کوچک مانند گجت های ردیابی بیماری مناسب است.  این باتری ها یک بار مصرف هستند و فرد می تواند آنها را پس از مصرف دور بیندازد.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط