چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸

شش پیشنهاد برای شروع کسب درآمد از عکاسی

مقالات

اگرشما از کسانی هستید که قصد دارید عکاسی را به عنوان یک شغل انتخاب کنید، چندین قدم را باید برای شروع بردارید. انجام این موارد در ابتدا ممکن است مشکل به نظر برسد، اما با تحقیق و اشتیاق و داشتن یک برنامه مشخص، شغل عکاسی به صورت آزاد و مستقل قابل دستیابی بوده و آینده روشنی را همراه با درآمد خوب به همراه خواهد داشت. یکی از نخستین اقداماتی که شما باید در ابتدای شروع به کارانجام دهید، برنامه ریزی می باشد چرا که درجهت شروع و رشد یک کسب و کار شخصی، باید مسیرمشخصی را دنبال کنید. برای شروع لازم است که برخی از موارد مهم را در جهت هدف کاری خود فهرست بندی کنید که در ادامه این موارد برای ایجاد یک طرح کاری مشخص شده اند، این موارد عبارتند از:

  • برنامه ریزی
  • تعیین زمینه تخصصی عکاسی
  • تجهیزات عکاسی و نرم افزار مناسب
  • تعیین هزینه
  • بازاریابی
  • توسعه نمونه کارها

در تمام این مراحل ، به یاد داشته باشید که مهمترین موضوع برای یک عکاس آزاد داشتن اعتماد به نفس و اعتقاد به تواناییهای خود می باشد. به طور معمول شروع یک کار جدید همراه با ترس و استرس می باشد، اما فراموش نکنید که برای هیچ کسب و کاری راهنمای کامل و جامعی نیست که به عنوان مرجع بتوان بر روی آن حساب کرد. با این حال، اگر بر روی خودتان سرمایه گذاری کنید، درست حرکت کنید، اعتماد به نفس و یک طرح کسب و کار پایدار داشته باشید، کسب و کارتان شکوفا خواهد شد.

 

برنامه ریزی

تمام این مراحل بخشی از روند ایجاد یک طرح تجاری است. نیازی نیست که یک طرح کسب و کار طرحی دقیق باشد، اما باید به عنوان یک چارچوب عمل کند که می تواند در هنگام خارج شدن از مسیر و یا ازدست دادن تمرکز به عنوان یک مرجع،به شما کمک کند. برای شروع، زمینه مورد علاقه خود درعکاسی را مشخص کنید، چیزی که میخواهید هدف قرار دهید، آنچه شما را منحصر به فرد میسازد، و به طور کلی اهداف خود را مشخص کنید.این طرح، اهداف کلیدی که برای کسب و کار شما وجود دارد را شامل می شود. ضروری است که تمام بخشهای برنامه کاری شما سازماندهی شده و استراتژی شما مشخص باشد. تفکر دقیق تر و هدفمند شما، باعث می شود که حتی در مواقعی که از روی تفنن و سرگرمی اقدام به عکاسی می کنید،بخش حرفه ای شما مد نظر قرار بگیرد. سرگرمی خود را به یک حرفه تبدیل کنید.به عنوان بخشی از طرح کسب و کار شما باید در مورد چگونگی ساختار قانونی کسب و کارتان، نامی که می خواهید ثبت کنید و سایر شرایط مجوز کسب و کار، فکر کنید.

 

تعیین زمینه تخصصی

عکاسی آزاد شاخه های زیادی راشامل می شود و هر بخش راههای مختلف و متفاوتی در اجرای کاررا با هم دارند که هر کدام از بخشها باید به صورت تخصصی دنبال شوند.

  • عکاسی اجتماعی

عکاسی رسانه های اجتماعی برای عکاسانی است که به صورت تخصصی در شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و اینستاگرام فعالیت می کنند.امروزه تقاضای زیادی برای تصاویر وجود دارد، چراکه بسیاری از کسب و کارهابه دنبال کیفیت بالا و محتوایی مناسب برای رشد طرفداران و دنبال کنندگان خود در رسانه های اجتماعی هستند و به طور خاص در زمانی که آنها برای تبلیغات بر روی این پلتفرمها برنامه ریزی می کنند. روند کار هم اینگونه است که هنگامی که کسب و کارها در تصاویر با کیفیت بالاتر سرمایه گذاری می کنند، مشتریان آنها را جدی تر می گیرند. به طور مثال اگر آن کسب و کار یک مکان فیزیکی مانند یک کافه یا رستوران باشد، تصاویر و تبلیغات دررسانه های اجتماعی می تواند مردم بیشتری را به این مکانها جذب کند.به عنوان یک عکاس آزاد که متخصص درزمینه رسانه های اجتماعی است، شما باید چند نمونه از کارهای خود را به اشتراک گذاشته و معرفی کنید. بسیاری از شرکت ها دارای بودجه تبلیغاتی سالانه ای هستند که بخشی از آن را برای تصاویر حرفه ای هزینه می کنند. بهترین کار این است که با این مشتریان کار کرده و آنها را حفظ کنید.

  • عکاسی خانواده

عکاسی خانوادگی یکی از رایج ترین و محبوب ترین شاخه های عکاسی آزاد می باشد. تقاضای زیادی برای این سبک عکاسی آزاد وجود دارد، زیرا خانواده ها همیشه در حال رشد و تغییر هستند و والدین می خواهند لحظات گرانبها وتکرارنشدنی خانواده خود را ضبط کنند.برای معرفی خود به عنوان یک عکاس خانوادگی و پرتره از شبکه های اجتماعی کمک بگیرید وبا در نظر گرفتن تخفیف و یا عکاسی رایگان برای اولین مشتریان خود،در آنها ایجاد انگیزه کنید. توجه داشته باشید،هنگامی که شما به عکاسی خانوادگی و خصوصی می پردازید،بازخورد و تجربه مشتری از شما بسیار مهم است چراکه آنها هستند که شما را به مشتریان جدید معرفی خواهند کرد.

  • عکاسی رویداد

عکاسی رویداد شامل مراسم عروسی، احزاب و کنسرت ها و انتخابات و…می شود. برنامه ریزان حزبی به طور دائمی به دنبال عکاسان آزاد برای ضبط موارد مهم مربوط به خود هستند.شبکه سازی قوی برای این نوع عکاسی مستقل ضروری است و شناخت و دیدار از برگزارکنندگان رویداد، راه اولیه برای استخدام خواهد بود. در این نوع ازعکاسی لازم است در زمان ویرایش کار خود،امضا و نشانه خود را در تصویر ثبت کنید تا افراد شما را بشناسند. به عنوان یک عکاس رویداد، متوجه خواهید شد که دراین نوع عکاسی کار شما بیشتر خواهد بود . به عنوان مثال، ویرایش و کارهای مربوطه در عکاسی عروسی ها معمولا بیشتر ازعکسهای خانوادگی زمان می برند. کار خود را با قیمت مناسب انجام دهید . در رویدادهای بزرگتر باید به سرعت حرکت کنید تا تصاویرمنحصر به فردی که شاید یکباراتفاق بیافتد را شکار کنید. خدمات خود را با نرخ تخفیف ارائه کنید و از دوستان خود برای ایجاد یک مجموعه و ارائه خدمات عکاسی آزاد خود در رسانه های اجتماعی کمک بگیرید.

  • عکاسی تبلیغاتی(مطبوعاتی)

عکاسی تبلیغاتی که به عنوان عکاسی مطبوعاتی هم شناخته می شود، یک راه منحصر به فرد برای ترکیب هنر، روزنامه نگاری و عکاسی است. به طور کلی، این سبک عکاسی بر اخبار تمرکز دارد و بر اسناد و مدارک، سیاست بین المللی یا عکاسی خبری خیابانی تمرکز دارد. برای پیدا کردن شغل به عنوان یک خبرنگار آزاد، با روزنامه ها، مجلات تماس بگیرید، اغلب این مطبوعات و رسانه ها  به دنبال تصاویری از اخبار و رویدادهای محلی هستند.

 

*دنیای عکاسی جهان نامحدودی است اگر شما یک تصویری در هر زمینه ای را که به نظرتان جالب آمد ثبت کنید به احتمال زیاد این شانس را خواهید داشت که کسی یا سازمانی عکس گرقته شده شما را استفاده کند. بسیاری از عکاسان در یک زمینه خاص، از جمله غذا، سفر، حیات وحش، املاک و مستغلات و مد، را انتخاب می کنند.زمینه ای را دنبال کنید که نسبت به آن علاقمند و مشتاق هستید.به هر حال کسی به دنبال خدمات شما خواهد بود.

 

تجهیزات عکاسی

بسیاری از مارک های دوربین، لوازم جانبی و نرم افزارهای ویرایش در دسترس هستند. این محصولات با کیفیت و قیمت متفاوت ارائه می شوند، با این حال یکی از مهمترین چیزهایی که باید به عنوان یک عکاس آزاد بدانید این است که در این کار،”شما هستید که به عنوان هنرمند کیفیت را تعیین می کنید،نه ابزار”. به عبارتی لزوما خرید گران ترین تجهیزات،به معنای موفقیت نیست،شما باید یاد بگیرید که چگونه از دوربین و لوازم جانبی استفاده کنید تا نتایج مورد نظرتان را بدست آورید. سرمایه گذاری در آموزش و یادگیری در مورد قابلیت های دوربین، روشنایی، نما و نرم افزاربه اندازه تجهیزات با کیفیت ازاهمیت برخوردار است.به طور مثال دوربین کنون Rebel T5 با یک لنز ۵۰ میلی متری ، کیفیتی که شما نیاز به ایجاد عکس های حرفه ای دارید را به شما می دهد و نیازی به تجهیزات گرانقیمت و فانتزی نیست. یک نرم افزار عالی ویرایش با کیفیت مانندLightroomوPresset Presets می تواند کیفیت تصویر نهایی را بهبود بخشد.

 

تعیین هزینه

یک راه برای قیمت گذاری این است که بسته ای را تهیه کنید که حاوی تعدادی ازعکسها و ویرایشهای شما باشد و برای آن تعیین قیمت کنید. در مورد عکاسی خانوادگی، مشتریان می توانند با دیدن بسته شما و قیمت آن،طبق خواسته خود برای انجام ویرایش و نوع عکسبرداری تعیین هزینه بنمایند.برای قیمت گذاری بسته های دیگرمنطقی تر این است که زمانی را که برای کامل شدن عکاسی ، بررسی تصاویر و بهترین عکس های ویرایش شده گذاشته می شود را درنظر گرفت. نکته مهم دیگراین است که باید مشتریان خود را برای استفاده ازخدمات خود تشویق کنید. به خصوص هنگامی که به عنوان یک عکاس حرفه ای شروع به کار کرده اید. اگردر ارتباطات مستقیم اعتماد به نفس ندارید، باید با عکسها و تصاویری که گرفته اید توجه مشتریان را به خود جلب کنید. مهم این است که بدانید،شما یک کسب و کار هستید و مردم برای تخصص و خدمات هنری شما هزینه می کنند. هنگامی که شروع به کار می کنید، طبیعی است که چند عکس رایگان یا با تخفیف های ویژه به عنوان نمونه کارها داشته باشید.اگر می خواهید کسب درآمد کنید، از توانایی های حرفه ای خود مطمئن شوید.برای شروع سعی کنید قیمت های پایین تر ارائه دهید که این قیمتها هزینه های زمانی و کاری شما را پوشش بدهد. همانطور که رشد می کنید و تقاضای بیشتری برای خدمات شما وجود دارد، شما می توانید قیمت های خود را بالا ببرید و سبک کسب و کار خود را تغییر داده و به جای سخت کار کردن هوشمند تر کار کنید.

 

بازاریابی

هنگامی که شروع به کار به عنوان یک مترجم آزاد کنید، پس از اینکه یک نمونه کار کوچک را توسعه دادید، می توانید از آن محتوا برای به روز رسانی حساب های شبکه های اجتماعی و وب سایت خود که توانایی های عکاسی شما را نشان می دهد استفاده کنید. در مراحل ابتدایی یک کسب و کار، مهم است که مشتریان بیشتری را پیدا کنید. برای پیدا کردن افرادی که به خدمات شما علاقه مند هستند، می توانید ازایمیل ها، و شبکه های مختلف اجتماعی بهره بگیرید. صفحات اجتماعی  خود را با نمونه هایی از کار خود به صورت منظم به روز کنید. همچنین یک وبسایت ایجاد کنید که به راحتی مشتریان بالقوه را قادر می سازد تا با شما ارتباط برقرار کنند.بازاریابی ابزار مفیدی است که کسب و کار شما را تبدیل به یک برند تجاری کرده و مشتریان جدیدی را به سمت شما جذب می کند.حتما زمانی را برای به شهرت رساندن برند خود در نظر گرفته و با حضور آنلاین در شبکه های اجتماعی برای این موضوع وقت بگذارید.البته در ابتدای کار می توانید با تبلیغات کم هزینه در سایر صفحات اجتماعی معروف کارخود را معرفی کنید.

 

توسعه نمونه کارها

گسترش نمونه کارها ساده ترین بخش طرح کسب و کار است و بخش مهمی از حفظ نام تجاری شما به عنوان یک عکاس آزاد است. این مورد هم برای بازاریابی کارعکاسی و گرفتن مشتریان جدید ضروری است. همانطور که تجربه بیشتری کسب می کنید و عکس های بیشتری می گیرید، مهم است که نقاط قوت خود را برجسته کنید و خودتان را از دیگر عکاسان جدا کنید. نمونه کارها یک راه عالی برای انجام این کار است. به این ترتیب، مشتریان می توانند به سرعت متوجه شوند که شما چه میزان استعداد دارید و تصمیم گیری بهتری برای استخدام شما خواهند داشت.

*دلایل بیشماری برای شروع شغل عکاسی آزاد وجود دارد، اما بسیاری از مردم از توانایی های خود بی خبرند. شروع یک کسب و کار می تواند یک کار سخت و سنگین باشد،اما با عبور از مراحل سخت اولیه،این موضع به طور منظم رشد خواهد کرد.. موضوع منحصر به فرد در مورد موفقیت کار آزاد ،داشتن انگیزه  و اشتیاق  و دلسرد نشدن است. ایجاد و رشد یک کسب و کار آسان نیست، اما برای کسب درآمد ازکاری که در آن اشتیاق دارید و از انجام آن لذت می برید،این سختیها چندان سد راه نخواهند شد.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط