شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸

عرضه نسخه جدید ویندوز ترمینال توسط مایکروسافت

اخبار

ویندوز ترمینال یک برنامه جدید، مدرن، سریع، کارآمد، قدرتمند و کاربردی برای کاربران ابزارهای خط فرمان و پوسته هایی مانند Command Prompt، PowerShell و WSL است. هم اکنونویندوز ترمینال از طریق فروشگاه مایکروسافت برای ویندوز ۱۰ در دسترس کاربران قرار گرفته و به طور مرتب به روزرسانی می شود.

شرکت مایکروسافت اپلیکیشن جدید خط فرمان خود موسوم به ویندوز ترمینال را مدتی پیشمعرفی کرد. این اپلیکیشن محلی است که در آن به‌صورت یکجا می‌توان به )CMDرابط کاربری و دستوری متنی در ویندوز) و “پاور شل”  PowerShell (فریم‌ورکی برای مدیریت پیکره‌بندی و اتوماسیون تسک‌ها) و ( WSLزیرسیستم ویندوز برای لینوکس)‌ دسترسی داشت. درحالی‌ که توسعه‌دهندگان امکان کامپایل‌‌کردن و استفاده از ویندوز ترمینال از کدهای موجود در گیت‌هاب را داشتند، مایکروسافت اکنون اینستالر ساده‌ای برای نصب اپلیکیشن یادشده را در فروشگاه ویندوز استور ارائه می‌دهد.

 

اپلیکیشن ویندوز ترمینال قابلیت‌هایی همچون پشتیبانی از چند تب و پوسته‌ها را برای شخصی‌سازی‌ بیشتر در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. توجه داشته باشید که هم‌اکنون برای دستیابی به تمام قابلیت‌های شخصی‌سازی، ناگزیر به دستکاری یک فایل JSON خواهید بود؛ به خاطر اینکه نسخه‌ پیش‌نمایش فعلی، به‌طور کامل فعال نیست.این شرکت درباره چگونگی تغییر تنظیمات ودستکاری فایل JSON توضیحات نسبتا کاملی را ارائه داده است.ناگفته نماند اکنون حتی امکان تغییر تصویر پس‌زمینه نیز در اختیار کاربران است.

ویندوز ترمینال جدید از قابلیت رندر GPU-محور متون و حتی ایموجی پشتیبانی می‌کند. مایکروسافت پیش‌تر قابلیت پشتیبانی از ایموجی را طی ویدیوی دموی جذابی در رویداد بیلد به‌نمایش گذاشت. ناگفته نماند از آنجا که فرایند رندر متون مبتنی بر DirectX است؛ بنابراین ویندوز ترمینال کاراکترهای متنی مرسوم و نمادها را نیز نمایش خواهد داد.

مایکروسافت پیش‌تر انتشار نسخه‌ی پیش‌نمایشی از ویندوز ترمینال در اواسط ماه ژوئن را وعده داده بود و اکنون شاهد انتشار ویندوز ترمینال در ویندوز استور هستیم. کایلا سینامون، مدیر برنامه‌ی ویندوز ترمینال در این رابطه می‌گوید:

این نسخه یکی از چندین نسخه‌ی پیش‌نمایشی است که در مایکروسافت استور منتشر خواهد شد. تیم [توسعه‌دهنده‌ی] ترمینال در تلاش برای ایجاد زمان‌بندی مدونی جهت انتشار مداوم نسخه‌های پیش‌نمایش برای آن دسته از کسانی است که به‌دنبال دسترسی زودهنگام به قابلیت‌های جدید هستند. ویندوز ترمینال ۱.۰ زمستان امسال در مایکروسافت استور منتشر خواهد شد.

همچنین، مایکروسافت در تلاش برای اضافه کردن نسخه کامل کرنل لینوکس به ویندوز است تا بدین ترتیب عملکرد WSL را ارتقاء دهد.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط