سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

معرفی فناوری های مرتبط با هوش مصنوعی در سفر و صنعت گردشگری

اخبار

تصور کنید که کسی سفر شما را برای شما برنامه ریزی کرده است. کسی که زمان پرواز ومسایل مربوط به اقامت شما را تنظیم می کند  و حتی منطقه مورد علاقه شما برای اقامت را تعیین می کند. حتی می تواند ارزان ترین هزینه سفر را برای شما انتخاب کرده و هتل برای شما رزو کند و همچنین خلوترین فرودگاه ها را به شما پیشنهاد کند. ودر نهایت، تصور کنید که این شخص برای شما به صورت رایگان این خدمات را ۲۴ ساعته و درهفت روزهفته انجام می دهد. شاید تمام این تصورات در آینده نزدیک  و در سطح استفاده عمومی به کمک هوش مصنوعی امکان پذیر باشد، هر چند که امروز هم به مدد این فناوری این خدمات تا حدی در دسترس قرار گرفته اند. استقرار هوش مصنوعی می تواند باعث صرفه جویی در زمان و هزینه ها شود وبا حذف خطاهای انسانی به سرعت بخشیدن در انجام کارها کمک می کند. هوش مصنوعی تقریبا در همه زمینه های مربوط به زندگی بشر در حال توسعه است و به آرامی راه خود را در صنعت تورسیم و مسایل مربوطه طی می کند وبه نظر می رسد با وجودی که این  تکنولوژی هنوز در مراحل اولیه قرار دارد،در آینده نزدیک به مهمترین موضوع در صنعت گردشگری تبدیل خواهد شد. در ادامه به تعدادی از این فناوریها که در صنعت گردشگری مورد استفاده قرار گرفته اند نگاهی می اندازیم.

شناخت تصاویر
از این سیستم در فرودگاه‌ها و یا هتل‌ها برای شناسایی و صحت اطلاعات فرد استفاده می‌شود. استفاده گسترده از این فناوری در آینده‌ای نه چندان دور اتفاق خواهد افتاد و در حال حاضر نیز از این سیستم در تعدادی از فرودگاه‌ها به عنوان سیستم آزمایشی استفاده می‌شود.

واقعیت مجازی
واقعیت مجازی (VR) به معنای واقعی کلمه امکان تجربه هر چیزی را در هر مکان و هر زمانی میسر می کند. این نوع از تکنولوژی می تواند مغز انسان را متقاعد کند که جایی است که واقعا نیست. صفحه نمایش با استفاده از هدست با هدفون و کنترل دست برای ارائه یک تجربه کامل استفاده می شود. در حال حاضر بزرگترین شرکتهای فناوری مانند فیس بوک، گوگل و مایکروسافت در موضوع واقعیت مجازی میلیاردها دلار سرمایه گذاری کرده اند و به نظر می رسدقرار است که در آینده واقعیت مجازی یکی از موارد اصلی در زندگی روزمره ما باشد.با فناوری واقعیت مجازی دیگر نیازی نیست برای دیدن از مناطق مختلف به آن مکان‌ها سفر کنیم و با این فناوری لذت سفر و قرار گرفتن در آن مکان‌ها را تجربه خواهیم کرد.

چت بات

برای هتل ها و سایر موارد در صنعت گردشگری، یکی از هیجان انگیز ترین کاربردهای هوش مصنوعی برای ارائه خدمات به مشتریان آنلاین است.پیش تر استفاده ازchatbotsدر سیستم عامل های رسانه های اجتماعی، و همچنین برنامه های پیام رسانی فوری، امتحان خود را پس داده است.در این روش، هوش مصنوعی قادر به پاسخگویی به سوالات و ارائه اطلاعات ارزشمند به مشتریان است، حتی زمانی که مسوول پاسخگویی و خدمات مشتری در دسترس نباشد. چت‌ بات‌ها موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شوند.
چت بات‌ها، ربات های چت (chatbots) سرویسی هستند که با یک سری قوانین مشخص و به کمک هوش مصنوعی طراحی می شوند و کاربران از طریق یک رابط چت با آنها ارتباط برقرار می‌کنند.

اینترنت اشیا
اینترنت اشیا به شبکه های گسترده ای از اشیاء فیزیکی اشاره دارد که دارای یک آدرس IP برای اتصال به اینترنت و ارتباط بین این اشیاء و دیگر دستگاه ها و سیستم های فعال در اینترنت است.این فناوری در حال حاضر در برخی از هتل‌ها استفاده می‌شود و مسافران به راحتی و با گوشی هوشمند قادر به کنترل محیط اطراف و نیازهای خود بدون پرداخت هزینه خواهند بود.

سرویس خدمات مشتری

در حال حاضر استفاده از هوش مصنوعی برای خدمات آنلاین مشتری شایع است، اما مورد در حال ظهور در این موضوع تکنولوژی ارتباط چهره به چهره هوش مصنوعی با مشتریان است که در جهت کم کردن زمان انتظار مشتریان در موقع پذیرش در هتلها استفاده می شود.
یک نمونه از این تکنولوژی ، روبات AI ‘Connie’ است که توسط  در هتل هیلتون مستقر شده است. این ربات از هوش مصنوعی و تشخیص گفتار استفاده می کند تا اطلاعات توریستی را به مشتریان ارائه دهد.جالب است بدانید که هر گونه ارتباط انسانی با این سیستم هوشمند یک فرایند آموزشی برای این ربات می باشد که در ارتباطات آینده این ربات با انسانها مورد استفاده قرار می گیرد.(تجربه اندوزی و استفاده از ارتباطات قبلی)

*این روند پیشرفت نشان می‌دهد انسان از ماشین جدا نخواهد شد و احتمالا ماشین مراقب انسان در آینده خواهد بود. صنعت گردشگری نیز  باید خود را با این فناوری‌ها هماهنگ کند تا نیازهای گردشگری را برطرف سازد.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط