یکشنبه ۹ تیر ۱۳۹۸

مهم ترین دستاورد های فناوری بشر بین سال های ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۰

مقالات

از ابزار های قدیمی تا آخرین پیشرفت های دیجیتال، اختراعات انسانی است که جهان را تغییر داده و زندگی بشر بر روی زمین را دچار تحول کرده اند. این اختراعات و نوآوری ها جز لاینفک تجربه بشری می باشند که از خانه ها تا فضا را تحت تاثیر خود قرار داده اند که از بعضی از آن ها مانند چرخ و مریخ نورد به عنوان اختراعات و کشفیات تاریخ ساز و انقلابی نام برده می شود.

با وجود دستاوردهای عظیم فناوری تا سال ۱۹۰۰، دهه های بعد شاهد پیشرفت خارق العاده ای در زمینه کشفیات و اختراعات در زمینه های مختلف بوده که تعداد آنها بیشترازاختراعات ثبت شده تا تاریخ یاد شده است. هواپیما، راکت ها ،اتوبوسهای فضایی، دستاوردهای دنیای الکترونیک، قدرت اتمی، آنتی بیوتیک ها، حشره کش ها و مواد و آلیاژهای جدید و…،گوشه ای از دستاوردهای بشری در یک قرن گذشته می باشند که وجود آنها تا پیش از پیدایش و کشف،خارج از تصور می نمود.در ادامه با مهمترین اختراعات و دستاوردهای تکنولوژیکی بشر بین سالهای ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۰ میلادی آشنا می شویم.

 

(۱۹۶۲)؛ نوار کاست

نوار کاست سال ۱۹۶۲ اختراع و به سرعت همه‌جا فراگیر شد و یکی از روش‌های مرسوم ضبط صدا در گذشته بود.

 

(۱۹۶۳)؛ موس کامپیوتر

نخستین موس کامپیوتر را Douglas Engelbartدر مرکز تحقیقات دانشگاه استنفورد ساخت. جالب است بدانید اولین موس کامپیوتر از جنس چوب ساخته شده بود.

 

(۱۹۶۴)، آی سی

آی سی یکی از مهمترین اختراعات بشر تا به امروز بوده است. همین آی سی‌ها باعث شدند تا در آینده نزدیک خود کاربران بتوانند از دستگاه‌های هوشمند و کامپیوترهای خانگی استفاده کنند.

 

(۱۹۶۷)؛ عابر بانک

نخستین عابر بانک در بانک لندن نصب شد و اولین پول از عابربانک در تاریخ ۲۷ژوئن۱۹۶۷ دریافت شد.

 

(۱۹۶۹)؛ آرپانت

آرپانت (ARPANET) مخفف سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ شبکه (Advanced Research Projects Agency Network) اولین شبکه سوئیچیگ بسته های اطلاعات در دنیا بود و پس از مدتی تبدیل به اینترنتجهانی شد. بودجه مالی این شبکه در ابتدا توسط سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی در وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا تأمین شد که از این پروژه در دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در ایالات متحده آمریکا استفاده می‌شد.

 

(۱۹۷۰)؛ ویدئو کاست

هشتسال پس ازاختراع و عرضه نوار کاست، ویدئو کاست‌ها به بازار آمدند و تقریبا همان کار را می‌کردند اما  به‌جای صدا شما می‌توانستید تصویر را با آنها تماشا کنید. این تکنولوژی تا چند سال پیش در بسیاری از کشورها رایج بود و کم کم با آمدن سی دی کمرنگ شد.

 

(۱۹۷۱)؛ ایمیل

نخستین ایمیل دنیا سال ۱۹۷۱ توسط Ray Tomlinson فرستاده شد. اولین ایمیل از یک کامپیوتر به یک کامپیوتر دیگر فرستاده شد و آن زمان برای اولین بار از علامت @ استفاده شد.

 

(۱۹۷۳)؛ تلفن همراه

اولین تلفن همراه در موتورولا اختراع شد. اولین تماس تلفنی دنیا هم توسط مخترع آن یعنی Martin Cooper برقرار شد که در تاریخ سوم آوریل ۱۹۷۳ با دفتر مرکزی موتورولا تماس گرفت.

 

(۱۹۷۵)؛ دوربین دیجیتال

استیو ساسون یکی از مهندسان شرکت کداک بود که اولین دوربین دیجیتال جهان را در سال ۱۹۷۵ اختراع کرد. اولین دوربین دیجیتال ۳٫۶ کیلوگرم وزن داشت.

 

(۱۹۷۹)؛ واکمن سونی (Walkman)

یکی از خلاقانه‌ترین محصولات دنیا. این دستگاه گوش دادن به موسیقی را متحول کرد و بسیاری از دستگاه‌های امروزی مدیون نبوغ سونی در سال ۱۹۷۹ هستند.

 

(۱۹۸۱)؛ اینترنت

اینترنت سال ۱۹۸۱ برای همه مردم آزاد شد. پیش از آن اینترنت فقط برای ارتش آمریکا بود و آن زمان ارتش تصمیم گرفت تا همه مردم جهان از این سرویس استفاده کنند.

 

(۱۹۸۲)؛ سی دی

زمانی که همه گمان می‌کردند هیچ چیزی عجیب‌تر از اینترنت وجود ندارد تنها یک سال بعد سی دی وارد میدان شد و تا همین امروز هم استفاده می‌شود.

 

(۱۹۸۴)؛ کامپیوتر شخصی

نخستین کامپیوتر شخصی که یک کاربر برای استفاده خود می‌توانست خریداری کند توسط اپل در سال ۱۹۸۴ ساخته شد. این کامپیوتر آن زمان ۲۵۰۰ دلار قیمت داشت.

 

(۱۹۸۵)؛ ویندوز

ویندوز اولین بار سال ۱۹۸۵ معرفی شد. این سیستم‌عامل تحولی عظیم در تکنولوژی ایجاد کرد و آنقدر مورد استقبال قرار گرفت که امروز فقط ویندوز ۱۰ به تنهایی بیش از هشتصد میلیون کاربر دارد. ویندوز باعث شد تا کاربران از کیبیورد به سمت استفاده از”موس” گرایش پیدا کنند.

 

(۱۹۸۹)؛ وب‌ سایت

یک محقق انگلیسی به نام “تیم برنرزلی” زمانی که در CERN کار می‌کرد ایده‌ای را مطرح کرد که افراد بتوانند به اطلاعات زیادی از طریق اینترنت دسترسی پیدا کنند. در واقع CERN اولین شرکت دنیا بود که به WWW معنی بخشید.

 

(۱۹۹۰)؛ فوتوشاپ

فوتوشاپ سال ۱۹۹۰ توسط دو برادر ساخته شد و با سرمایه‌گذاری ادوبی رشد کرده  و به این جایگاه رسید.

 

(۱۹۹۱)؛ وب‌کم

شاید کاربران می‌توانستند تصویر خود را با دوربین ثبت کنند اما با توجه به فراگیر شدن کامپیوترها داشتن یک دوربین روی کامپیوتر بسیار جذاب بود. اولین وب‌کم را مدیون دانشگاه کمبریج هستیم که درواقع پایه اولین تماس تصویری را گذاشت. اولین وب‌کم سال ۱۹۹۱ ساخته شد و کیفیت و سرعت آن در حد یک فریم در ثانیه بود.

 

(۱۹۹۲)؛ پیام کوتاه

اولین پیامک دنیا سال ۱۹۹۲ فرستاده شد. این پیامک توسط یکی از مهندسان شرکتSema Group Telecoms برای مدیرعامل Vodafone فرستاده شد. در آن زمان موبایل‌ها صفحه کلید نداشتند و امکان نوشتن وجود نداشت به همین دلیل این پیامک توسط کامپیوتر ارسال شد.

 

(۱۹۹۳)؛ مرورگر اینترنت

اولین مرورگر جهان را شرکت موزایک درست کرده است. این کمپانی قبل از اینترنت اکسپلورر کار خود را شروع کرد و اولین نرم‌افزاری بود که می‌توانستید با آن متن و حتی عکس را همزمان باز کنید.

 

(۱۹۹۴)؛ پلی استیشن

پلی استیشن را سونی اختراع نکرده است. بلکه پلی استیشن نام یک شرکت کوچکی بود که سرگرمی برای بزرگسالان طراحی می‌کرد و سپس سونی آن شرکت را خرید و با سرمایه‌گذاری درست آن را به این موفقیت رساند.

 

(۱۹۹۵)؛ کابل یو اس بی

شرکت اینتل اولین کابل یو اس بی را ساخت.این کابل می‌توانست با سرعت ۱۲ مگابیت بر ثانیه اطلاعات را انتقال دهد.

 

(۱۹۹۶)؛ دی وی دی

دی وی دی بزرگترین مشکل سی دی که ظرفیت بود را حل کرد. این اختراع به سرعت جای خود را پیدا کرد و حتی VHS یا همان ویدئو کاست را کنار زد و به سرعت محبوب شد. نمی‌شود به سادگی گفت مخترع دی وی دی کدام شرکت بود اما توشیبا با تولید انبوه پخش کننده دی وی دی و ساخت خود دی وی دی بیشترین بهره را برد.

 

(۱۹۹۷)؛ نتفلیکس

تاریخی که می‌بینید اشتباه نشده است! نتفلیکس واقعا کار خود را سال ۱۹۹۷ شروع کرد یعنی زمانی که اینترنت با خط تلفن(دایال اپ) دردسترس بود. آن زمان نتفلیکس فیلم‌ها را با دی وی دی می‌فرروخت و با پست ارسال می‌کرد!

 

(۱۹۹۸)؛ گوگل

امروز همه ما گوگل را به خوبی می‌شناسیم و حتی در زبان انگلیسی به عنوان یک فعل استفاده می‌شود. این جستوجوگر محبوب توسط لری پیج ساخته شد که امروز مدیرعامل شرکت آلفابت (شرکت مادر گوگل) است.

 

(۲۰۰۰)؛ ویکیپدیا

ویکی‌پدیا یک دانشنامه است که توسط میلیون‌ها انسان متخصص نوشته می‌شود. امروز در ویکی‌پدیا بیش از ۴۰ میلیون مقاله وجود دارد که به ۳۰۰ زبان دنیا نوشته شده است.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط