جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

نخستین خودپرداز بیت کوین ساخت ایران معرفی شد

اخبار

با حضور دست‌اندرکاران نظام بانکی، بیمه و بورس در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران از نخستین خودپرداز بیت کوین (BTM) ساخت ایران در نمایشگاه  رونمایی شد.

دستگاه خودپرداز بیت کوین،دستگاهی متصل به اینترنت است که امکان تبدیل ارزهای رایج به بیت کوین و همچنین خرید آن را با ارزهای رایج فراهم می‌کند. در این رابطه، شرکت سیتکس موفق به ساخت اولین خودپرداز بیت کوین بومی شده است که امکان تبدیل بیت کوین به اسکناس‌های ریال را فراهم می‌کند. به گفته‌ حسین قریب، مدیر عامل این شرکت، در فرایند ساخت دستگاه، بدنه و نرم‌افزار خودپرداز به صورت بومی و در داخل کشور تهیه شده است.

با وجود ساخت دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین در دیگر نقاط جهان، به دلایل تحریم و مشکلات دیگری نظیر برخورد سخت‌گیرانه نهادهای ناظر، استفاده از BTM در داخل کشور هنوز میسر نشده است؛ اما این اقدام می‌تواند راه را برای نوآوری و خلاقیت‌های هر چه بیشتر در زمینه ساخت پلتفرم‌هایی که از فناوری ارزهای دیجیتال بهره می‌گیرند، هموارتر سازد.

لازم به اشاره است که در حال حاضر در این خودپرداز بیت کوین تنها امکان فروش بیت کوین وجود دارد و به دلیل وجود موانع قانونی ، امکان خرید بیت کوین از دستگاه میسر نیست؛ هرچند زیرساخت‌های کافی برای راه‌اندازی هر دو امکان خرید و فروش در دستگاه تعبیه شده است.

انتقاد دیگری که به این دستگاه وارد شده، ظاهر خودپرداز بیت کوین است که به عقیده‌ برخی به اندازه کافی بر روی آن فعالیتی صورت نگرفته است. همچنین به گفته یکی از توسعه‌دهندگان این BTM، سقف دریافت اسکناس از خودپرداز در حال حاضر ۳۰۰ هزار تومان است که این مقدار به سادگی می‌تواند افزایش پیدا کند.

بانک مرکزی پیش‌نویس قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال را در هجدهم بهمن ماه سال گذشته انتشار داد. از نکات قابل توجه در این پیش‌نویس ممنوع اعلام کردن استفاده از ارزهای دیجیتال جهان روا مانند بیت کوین و اتریوم به عنوان ابزار پرداخت بود. این دیدگاه سخت‌گیرانه از سوی بانک مرکزی در صورت اجرا می‌تواند مشکلات متعددی برای پروژه‌هایی که قصد توسعه سیستم‌های نقل و انتقالات ارزی بر بستر ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین را دارند، ایجاد کند.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط