یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

ورود اپل به دنیای ارز های دیجیتال با ios13

اخبار

کاربران آیفون می توانند دستگاه های خود را به کیف پول های سخت افزاری تبدیل کنند که به آن ها امکان ذخیره و استفاده از بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال موجود را بدهد. کریپتو کیت (CryptoKit) اپل اولین گام  این شرکت در فعال کردن تبادل کلید خصوصی و عمومی استاین قابلیت در سیستم عامل ios13 در دسترس قرار خواهد گرفت که در اصل یک جعبه ابزار برای توسعه دهندگان می باشد و به توسعه دهندگان اجازه می دهد عملیات رمزنگاری مشترک را شامل هش کردن، تولید کلید و رمزگذاری انجام دهند.

اپل نخستین گام خود به دنیای ارزهای دیجیتال را با احتیاط هر چه تمام‌ برداشته است و سعی کرده از کلمات ارز دیجیتال و یا بلاک چین استفاده نکند. این در حالی است که فیس‌بوک، سامسونگ و سایر شرکت‌های بزرگ بارگزاری پرونده هاحوزه فناوری هم مدتی است دست به کار شده‌اند و محصولات و خدماتی را با محوریت فناوری ارزهای دیجیتال طراحی و عرضه می‌کنند.

بسیاری از فعالان در بازار ارزهای دیجیتال امیدوارند که موج جدید علاقه به بیت کوین و ارزهای دیجیتال که از سوی شرکت‌های بزرگ حاضر در سیلیکون ولی صورت گرفته، بتواند قیمت آن را دوباره به اوج قیمت اواخر سال ۲۰۱۷ یعنی ۲۰ هزار دلار برساند.افزایش قیمت اخیر بیت کوین سبب ایجاد علاقه سرمایه گذاران به این بازار شده است. این در حالی بود که افت ناگهانی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۸ سبب شد از میزان توجه بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا به آن کاسته شود.

اپل در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان از گنجاندن کریپتوکیت (CryptoKit) در آیفون خبر داد. به‌این‌ترتیب، توسعه‌دهندگان می‌توانند فعالیت‌هایی نظیر ایجاد کلید، تبادل آن و نیز رمزگذاری را بر روی اپلیکیشن‌های آیفون انجام دهند. گفتنی است کریپتوکیت جایگزین فریم‌ورک قبلی یعنی کامن‌کریپتو (CommonCrypto) شده است.

الخاندرو ماچادو، هم‌بنیان‌گذار برنامه اپن مانی، گفت:توسعه‌دهندگان برای اولین بار می‌توانند از این ابزار برای مدیریت کلیدهای کاربر در آیفون استفاده کنند و در نتیجه، به سطح بالایی از امنیت که مشابه کیف‌های پول سخت‌افزاری است دست یابند.او تأکید دارد که این فریم‌ورک می‌تواند دستاوردهای ارزنده‌ای برای توسعه‌دهندگان به همراه داشته باشد.

اپل در گذشته دید مثبتی به اپلیکیشن‌های مربوط به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نداشت و حتی اپلیکیشن صرافی کوین‌بیس و نیز ده‌ها اپلیکیشن دیگر را از اپ‌استور حذف کرد.اپل که همواره تعریف جدیدی از تکنولوژی ارائه داده، به راحتی کاربر همواره به عنوان یک اولویت نگریسته است. حرکت این شرکت به سمت ارزهای دیجیتال می‌تواند مفاهیم سخت و پیچیده ارزهای دیجیتال را با رابط کاربری بهبود یافته‌ای در اختیار طیف وسیعی از کاربران قرار دهد.

در این میان برخی کارشناسان خیلی زود به خبر عرضه این فریم‌ورک جدید واکنش نشان دادند و اعلام کردند که این فریم‌ورک چیز چندان با اهمیتی نیست. رونالد مناک، توسعه‌دهنده بلاک چین،گفت:اپل پیش از این نیز یک فریم‌ورک رمزنگاری به نام کامن‌کریپتو داشت و بسیاری از قابلیت‌های کریپتوکیت در آن موجود بود. کریپتوکیت خبر خوبی برای توسعه‌دهندگان سویفت است، اما برای فعالان جامعه اتریوم اهمیت چندانی ندارد.

در همین حال، یکی از بزرگ‌ترین رقبای آیفون یعنی سامسونگ گلکسی، در سال جاری از آخرین مدل این گوشی که شامل کیف پول رمز ارز ها است رونمایی کرد.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط