یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸

پرواز تاکسی های پرنده در آسمان تا شش سال آینده؛ اپلیکیشنی برای شنیدن پیامک

اخبار

یک شرکت استارتاپی آلمانی قصد دارد که حمل و نقل بوسیله تاکسی های پرنده را تا شش سال آینده به واقعیت تبدیل کند. شرکت Lilium پنجاه و شش نمونه اولیه تاکسی های پرنده را معرفی کرد. Lilium Jet  که اولین پرواز خود را در اوایل ماه می انجام داد، بخشی از سرویس تاکسی های پرنده مبتنی بر اپلیکیشن است که این شرکت انتظار دارد تا سال ۲۰۲۵ به طور کامل در شهر های مختلف سراسر جهان به پرواز درآیند. پیش از این، در سال ۲۰۱۷، Lilium نخستین پرواز آزمایشی خود را با  نمونه اولیه عمود پرواز دوصندلی (VTOL) با موفقیت انجام داده بود.

این تاکسی پرنده هیچ گاز گلخانه‌ای تولید نمی‌کند، پنج برابر سریع‌تر از یک خودرو و سر و صدای آن از یک موتورسیکلت کمتر است.
این تازه‌ترین آزمایش موفق یک خودروی پرنده از میان آزمایش شرکت‌هایی است که در صنعت پرواز الکتریکی فعال هستند و نتایج آن نشان می‌دهد که به‌زودی می‌توانیم شاهد خودروهای پرنده در آسمان باشیم.
این تاکسی پرنده دارای ۳۶ موتور است که به آن اجازه می‌دهد به‌صورت عمودی از زمین بلند شود و بر زمین فرود آید و حداکثر با سرعت ۸۰ مایل در ساعت (۳۰۰ کیلومتر در ساعت) حرکت کند.
به گفته محققان، تاکسی پرنده این شرکت به کاربران اجازه می‌دهد تا در زمان کمتر از یک ساعت از لندن به منچستر سفر کنند.
این تاکسی پرنده می‌تواند با خلبان و یا بدون خلبان با قرار گرفتن در حالت پهپاد حرکت کند؛ طراحی این تاکسی نسبتاً ساده است به‌طوری‌که فاقد دم، سکان، پروانه و جعبه دنده است.
این طراحی به مهندسان طراح اجازه داده است تا محور توجه خود را بر خصیصه‌های مورد علاقه مسافران مانند پنجره‌های پانورامیک و درهای گالوینگ (Gull-Wing) متمرکز کنند.
درهای گالوینگ از فرایند باز و بسته شدن بال‌های پرنده الهام گرفته‌اند. این درها به‌جای باز و بسته شدن افقی به بیرون، به‌صورت عمودی رو به بیرون و سقف باز می‌شوند.

رمو گربر(Remo Gerber) افسر ارشد تجاری این شرکت،ادعا می کند که کرایه این تاکسیها  مناسب بوده و با  تاکسی های معمول قابل مقایسه است.

*لیلیوم تنها شرکتی نیست که طرح هایی برای تاکسیهای پرنده داشته باشد. بیش از ۱۰۰ برنامه  درحال توسعه هواپیمای الکتریکی در سراسر جهان وجود دارد، با نام های بزرگی از جمله Joby Aviation و Kitty Hawk، که در صدد تولید مدل های خود را با روتور الکتریکی به جای جت هستند.

اپلیکیشنی برای شنیدن پیامک

یک شرکت دانش بنیان که اعضای آن از دانشگاه صنعتی شریف هستند با توجه به نیاز جامعه، اپلیکیشن تبدیل متن به گفتار نسخه تلفن‌های هوشمند را تولید کردند تا بتواند این مشکلات را تا حدی حل کند.نرم‌افزار متن به گفتار فارسی، نرم‌افزاری است که به راحتی پیامک‌های ارسالی را با صدای کاملاً طبیعی می‌خواند و با این کار نیازی به مشاهده صفحه موبایل نیست.

این نرم‌افزار که از سرویس متن‌خوان بهره می‌برد قابلیت خواندن پیام‌های سایر پیام‌رسان‌ها را نیز دارد. از قابلیت‌های دیگر این محصول می‌توان به تماس‌خوان اشاره کرد که در صورتی که تماس ورودی داشته باشید در هنگام زنگ، نام مخاطب را برای شما بیان می‌کند.

در بخش دیگر محصول این امکان وجود دارد که متن مورد نظر را با دیگر ابزار ها به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط